Jak wybrać najlepszy kwas hialuronowy?


O specyfice kwasu hialuronowego oraz o tym, czym powinniśmy się kierować wybierając wypełniacz – mówi Dr Anna Okruszko z Gabinetu Medycyny Estetycznej i Przeciwstarzeniowej EstMed.

Kwas hialuronowy jest jednym z najpopularniejszych składników preparatów używanych w kosmetologii i medycynie estetycznej. Ten niezwykły związek występuje we wszystkich organizmach żywych, co ciekawe, ma on identyczną budowę chemiczną zarówno u bakterii jak i u człowieka. Kwas hialuronowy wiąże wodę w skórze właściwej. Jedna cząsteczka kwasu może związać nawet 250 cząsteczek wody! Ponieważ z wiekiem maleje ilość tego związku w skórze, traci ona sprężystość i powstają zmarszczki.

Na szczęście w obecnych czasach nie musimy do końca akceptować procesów starzenia. Co więcej współczesna nauka i biotechnologia dostarczyła nam silne oręże w walce nie tylko ze zmarszczkami i wiotczeniem skóry, ale również z jej niedoskonałościami estetycznymi. Któż nie chciałby zachować blasku młodości, któż nie chciałby wyglądać bardziej atrakcyjnie?

Ponieważ nie tylko estetyka, ale przede wszystkim bezpieczeństwo pacjenta jest priorytetem w codziennej praktyce lekarskiej, należy wybierać produkty o najwyższym stopniu oczyszczenia. Początkowo kwas hialuronowy pozyskiwano z produktów naturalnych (grzebienie kogucie) obecnie uzyskiwany jest on metodami biotechnologicznymi. Kwas hialuronowy może być bezpiecznie stosowany bez konieczności wykonywania testów skórnych. Niestety niektóre preparaty zawierają substancje stabilizujące lub dodatki, które mogą powodować reakcje uczuleniowe. Dlatego też tak istotny jest właściwy dobór bezpiecznego preparatu.

Wśród szeroko stosowanych produktów kwasu hialuronowego gama produktów StylAge znajduje się w ścisłej czołówce. Zdobyła ona zaufanie specjalistów i pacjentów (Preły Dermatologii Estetycznej). Poprzez swoje znakomite właściwości nawadniające, napinające i modelujące pozwala osiągnąć niezwykle naturalny efekt. Zwraca uwagę również szeroki wachlarz dostępnych preparatów: od lekkiego StylAge Hydro, znakomicie nawadniającego skórę, poprzez dłużej działający, niezwykle napinający i nadający skórze blask produkt z sorbitolem StylAge Hydro Max, aż po całą gamę długo działających produktów wypełniających przeznaczonych do korekty kształtu ust, fałdów nosowo wargowych, kości policzkowych, doliny łez, owalu. Jedynym ograniczeniem są tu oczekiwania pacjenta i poczucie estetyki lekarza.

Niezwykle istotne, rzekłabym kluczowe, w pracy lekarza medycyny estetycznej jest używanie produktów o różnej gęstości w różne okolice. Nie trzeba być specjalistą, aby rozumieć istotę problemu. Inny produkt potrzebny nam jest do korekty kształtu ust, inny w okolice dolnej powieki a inny do korekty kształtu policzków, brody czy owalu twarzy. Dlatego też wiodące firmy produkujące żele na bazie kwasu hialuronowego udostępniają lekarzom preparaty przeznaczone do korekty różnych okolic. W gamie StylAge znajduje się (wliczając te do głębokiego nawadniania skóry) aż 10 takich preparatów. A co za tym idzie możemy indywidualnie traktować każdą niedoskonałość naszych pacjentów osiągając bardzo naturalne i estetycznie satysfakcjonujące rezultaty. Zawartość mannitolu w produktach wypełniających daje dodatkową korzyść w postaci działania antyutleniającego oraz przeciwobrzękowego, co powoduje, że bezpośrednio po zabiegu, nawet korekty kształtu ust pacjentka może wyjść z gabinetu nie powodując ogólnej sensacji w otoczeniu.

Efekty pozabiegowe uzależnione są również od techniki podania preparatu. Nie sposób pominąć istoty pewnej ręki lekarza. Udawajmy się wiec do sprawdzonych ośrodków, weryfikujmy wykształcenie i doświadczenie lekarza. Obecnie najmniej traumatycznym sposobem wprowadzania kwasu hialuronowego jest użycie miękkiej kaniuli. Oczywiście dostępność kaniul na rynku jest co najmniej tak duża jak preparatów kwasu hialuronowego. Ja preferuję francuskie kaniule Softfill. Są one bardzo cienkie i giętkie, co powoduje, ze prawdopodobieństwo uszkodzenia naczynia znacznie spada. Co warto podkreślić, dolegliwości bólowe związane z zabiegiem również są znacznie mniejsze. Pacjent nie musi już obawiać się bólu i rozległych sińców po zabiegu. Nawet wykonanie miękkiego liftingu twarzy nie powoduje już konieczności zamknięcia się w domu na kilka dni.

Najnowsze zdobycze medycyny pozwalają nam na cieszenie się pełnią życia przez długi czas nie tylko ze względu na zdrowie ogólne sprawność, ale również na wygląd. Korygujmy wiec śmiało defekty urody i uwypuklajmy to co natura dała nam najpiękniejszego, w sposób bezpieczny i estetyczny.

Dr n.med. Anna Okruszko
www.estmed.pl