Twarz bez zmarszczek – czyli wszystko o kwasie hialuronowym

Twarz bez zmarszczek – czyli wszystko o kwasie hialuronowym

O tym czym jest kwas hialuronowy, jak wygląda zabieg wypełnienia zmarszczek oraz dlaczego po zabiegu warto pić duże ilości wody, rozmawiamy z dr Joanną Kuschill-Dziurdą z Instytut Medycyny Estetycznej MEDestetis w Krakowie

 

Czym jest i kiedy stosuje się wypełnianie zmarszczek?

 Wypełnianie zmarszczek to nic innego jak uzupełnianie utraconej objętości skóry. Z wiekiem nasza skóra staje się mniej uwodniona i mniej sprężysta. Wynika to głównie ze zmniejszonej ilości kwasu hialuronowego oraz z mniejszej zdolności skóry do odbudowy kolagenu, czyli głównego białka odpowiedzialnego za napięcie skóry. Kwas hialuronowy to glukozaminoglikan, który naturalnie występuje w naszej skórze, poprzez wiązanie wody odpowiada za jej prawidłowe nawilżenie i niestety z wiekiem go ubywa. Możemy temu zaradzić podając go bezpośrednio w obszar skóry, gdzie wyraźnie go brakuje, czyli właśnie w  zmarszczkę, bruzdę lub inne zapadnięcie skórne.

Na czym polega wypełnianie zmarszczek?

 Wypełnianie zmarszczek to podanie kwasu hialuronowego np. StylAge przy użyciu igły lub mikrokaniuli w obszar wyraźnej zmarszczki, zapadnięcia skórnego lub głębokiej bruzdy.

Czy zabieg z urzyciem kwasu hialuronowego jest bolesny?

Podanie czyli wstrzykniecie do skóry kwasu hialuronowego nie jest zabiegiem bardzo bolesnym. Jeśli pacjent wykazuje dużą wrażliwość na ból to przed zabiegiem obszar skóry, który ma być poddany iniekcji można po oczyszczeniu posmarować kremem znieczulającym. Obecnie wśród preparatów z kwasem hialuronowym występują takie, które w strzykawkach zawierających kwas hialuronowy posiadają dodatek lidokainy – środka znieczulającego. Do takich preparatów należy gama StylAge S,M,L,XL – Lido. StylAge M służy najczęściej do wypełniania  bruzd nosowo-wargowych, można nim powiększać usta oraz wypełniać drobne zmarszczki. Preparat StylAge L służy głównie do wypełnianie głębokich bruzd nosowo-wargowych, modelowania policzków, wykonywania nici hialuronowych.

Jak dokładnie wygląda zabieg i jak długo trwa rekonwalescencja? Czy siniaki po zabiegu są nieuniknione?

Preparaty z dodatkiem środka znieczulającego pozwalają zazwyczaj na większy komfort dla pacjenta podczas zabiegu. Po dokładnej dezynfekcji skóry zabieg wykonuje się przy użyciu igły lub kaniuli – wybór jest najczęściej uzależniony od wskazań. Kaniula pozwala zazwyczaj na całkowicie atraumatyczne przeprowadzenie zabiegu – po prostu nie ma później siniaków i krwiaków, które czasami występują po zabiegach przeprowadzonych z użyciem igły. Osobiście, staram się wykonywać większość zabiegów mikrokaniulą aby nie wyłączać pacjenta z codziennego funkcjonowania. Sam zabieg wstrzyknięcia kwasu hialuronowego zazwyczaj trwa do 30 minut. Po zabiegu obszar ostrzyknięcia zostaje przez lekarza rozmasowany. Pacjent w dniu zabiegu nie powinien korzystać z basenu, sauny, solarium oraz wykonywać dużego wysiłku fizycznego. Aby kwas hialuronowy dobrze się uwodnił warto pić dużo wody – szczególnie w pierwszych dniach po zabiegu. Dwa tygodnie po zabiegu należy unikać dużego nasłonecznienie, sauny i solarium.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu wypełnienia zamaszek kwasem hialuronowym? Czy zabieg można powtarzać?

Zależnie o preparatu, wypełnienie utrzymuje się średnio 9 – 18 miesięcy. Francuskie preparaty StylAge z kwasem hialuronowym pozwalają właśnie na długotrwały efekt zabiegu do 18 miesięcy.  Oczywiście kwas hialuronowy stopniowo pod wpływem naszego naturalnego enzymu – hialuronidazy –  jest w skórze rozkładany, dlatego czasem warto podać ponownie kwas hialuronowy zanim ten całkowicie zaniknie aby nie dopuścić do ponownego pojawienia się zmarszczki bądź zagłębienia w skórze.

Czy zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego są bezpieczne?

 Ponieważ kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem naszego organizmu prawidłowo przeprowadzane zabiegi są zabiegami bezpiecznymi. Jednak warunkiem podstawowym jest wykluczenie przeciwwskazań do ich wykonania, do których należą: ciąża, laktacja, infekcje w miejscu planowanego podania, aktywne choroby autoimmunologiczne, skłonność do powstawania blizn przerostowych, nadwrażliwość na kwas hialuronowy.

 

dr Joanna Kuschill-Dziurda
www.medestetis.pl